Cupramontana 30 juni 2022,
Cari amici,
Een dubbele nieuwsbrief deze keer, want de reismicrobe besmette weer heel veel personen om terug te reizen. We moesten er weer aan wennen om al in mei talrijke gasten te ontvangen; de 2 laatste jaren startte het toerisme immers op een langzamer tempo.
Bovendien ontdekten talrijke nieuwe nationaliteiten onze Girandola: een Poolse familie, een Tchechisch koppel dat een wijntoer in le Marche maakte, een krasse 87-jarige Tasmanier met Italiaanse roots die helemaal alleen een reis van 29 uur ondernam om een kwestie van de begraafplaats van zijn grootouders in ons buurdorpje op te lossen. Vooral zijn emigratieverhaal als jongeman over de anderhalve maand durende boottocht naar Australie maakte veel indruk; dat was pas echt emigreren vroeger waarbij de communicatie met het thuisfront via brieven geschiedde, die heel lang onderweg waren, geen Skype of Whatsapp.
Tevens logeerde een Zweeds koppel dat 18 jaar geleden bij ons kwam via een krantenartikel over onze B&B in een Zweedse krant. Zouden wij er nog zijn ? ja hoor, ipv de geplande 2 nachten verbleven ze 3,5 weken helaas door een auto-ongeluk en de trieste strijd tussen verschillende verzekeringen. Dat Zweedse verzekeringen efficienter zijn dan Italiaanse? nee hoor leerden we ondertussen.
Ook terug gezien na jaren, 2 klasgenoten van mijn Nederlandse lagere school !

Natuurlijk overnachtten tevens Italiaanse gasten bij ons, want alle afgelaste huwelijksfeesten, dopen en communies werden nu ingehaald. Eén koppel uit Calabrie verhuisde dan ook van trouwerij naar doop om de derde dag af te sluien g met een communie, maar toen waren ze de feestmaaltijden echt beu.
Een blij weerzien met onze Nederlandse collega’s uit de Abruzzo met hun alpaca’s.

Doch op 8 mei slaagden we erin om ons 20 jarig jubileum van B&B la Girandola te vieren, precies op de dag af. Het viel op een zondag, een moeilijke dag want het was moederdag, dus veel familiefeesten, dopen enz…toch feliciteerden ons nog een 90 tal vrienden en kennissen ! Het weer klaarde gelukkig op en was de voorbode van de komende warme mei- en junimaanden ! Met een aantal vrienden allerlei lekkere hapjes klaargemaakt om natuurlijk af te sluiten met een taartenbuffet ! Het werd ook voor ons een heel toffe namiddag en avond waarbij we met iedereeen volmondig beaamden dat de jaren gewoon voorbijgevlogen waren !









2 dagen later reden een vriendin van mij en ik samen met onze Girandolatrotter- kampeerbus naar Verona ! Zij trakteerde me op een ticket voor het Zucchero concert! Wel spannend want ik had wel met de mobilhome gereden maar zo lang en zo ver ? Doch de rit verliep prima, we mochten gelukkig op de parking van een golfresort bij het Gardameer staan, waar nog 2 andere vriendinnen logeerden. Samen met een gewone auto zouden we ’s avonds Verona inrijden, gelukkig bleef me die rit bespaard. We troffen het enorm met het weer, de eerste dag tegen de 30 graden, Verona was dan ook in feeststemming, door het weer en natuurlijk dat alles weer kon ! We vonden nog een restaurantje en tegen half negen begaven we ons naar de Arena of het Romeins amfitheater. 2000 jaren geleden wandelden hier ook al Romeinse toeschouwers om een evenement te zien. Wij zouden gelukkig een vredelievend spektakel bijwonen. Het bleef wel spannend tot de kaartencontrole, want mijn vriendin had haar kaarten met heel veel moeite te pakken gekregen via een achteraf dubieuze site, doch tot onze grote opluchting mochten we binnen. De stemming bij het publiek groeide en bij het binnen komen van de Italiaanse zanger Zucchero ontketende zich een ware euforie. Eindelijk mocht er weer opgetreden worden en eindelijk weer gezongen en gedanst. De ambiance duurde 2,5 uren lang waarbij het publiek de meeste liedjes meezong ! Wat een sfeer en wat een avond. Om nog maar te zwijgen van het fantastische weer !!!



Een onvergetelijke avond !!! ’s Anderendaags ontbeten we in het resort om dan voor het spitsuur van Bologna terug naar huis.
Doch dit betekende het startsein van allerlei etentjes, Italianen feesten altijd met etentjes ! Een lid van onze wandelgroep nodigde iedereen bij zich thuis in zijn tuin, iedereen moest maar iets meebrengen. Laura onze Engelstalige blogster zorgde voor een merenda (vieruurtje) voor alle medebloggers en de kokkinnen nonna Franca en mama Graziella.




Ons 40 jaaar samenzijn vierden we door een fietstocht in het zuiden van le Marche die zeer slecht bewegwijzerd was en bovendien gedeeltelijk zelfs niet meer toegankelijk. De temperaturen lieten op 31 mei zo’n fietsocht nog net toe, want daarna daalde het kwik niet meer onder de 30 graden….


Ondanks de droogte verdronk iedereen in de zoete kersen, ik ging bij onze buren plukken, doch het leek wel of de boom kersen aanmaakte….

De Archeoclub organiseerde opnieuw de opendeur dagen van de kerken in Cupramontana, waarbij ik in het kerkje van Poggio Cupro gidste met als toemaatje de verborgen tuin op de stadsmuur.


Elke gemeente haalde zijn schade in; het historische theater te Jesi nodigde iedereen uit om eens achter de schermen te komen kijken. Heel interessant, want we mochten zelfs even op het podium staan en ervaren hoe de toneelspelers dit ervaarden. Bovendien gebeurde hier nog heel veel manueel en zelfs de kostuums vervaardigde men nog in het eigen naaiatelier ! We beschreven dat dan ook mooi in onze Marcheblog !









Eén of andere nieuwe culturele organisatie wilde iedereen laten kennismaken met de minder gekende wijken van Jesi. Zo kon ik eindelijk de San Marco kerk uit de 13 de eeuw bezichtigen, één van de mooiste van Jesi, doch bijna altijd gesloten. Behoorde tot de Carmelieten orde, waarvan ernaast nog een klooster bestaat met carmeliete religieuzen.Een prachtig gebouw en van binnen nog helemaal beschilderd zoals de kerken vroeger allemaal waren.



Tot mijn grote verbazing trof ik hier de heiligverklaring van Titus Brandsma, voor de meeste lezers onder jullie een onbekende, maar mijn Nederlandse lagere school heette Titusbrandsmaschool. Een priester die in Dachau stierf, doordat hij actief tegen het nazisme predikte.
Mijn zus Patricia, gids in Umbrie, nodigde ook meerdere belangstellenden uit, om een nog door een markies bewoonde villa te bezoeken in Perugia. Wat een ontdekking ! zijn Amerikaanse grootmoeder zorgde voor tewerkstelling voor de arme boerenmeisjes. Zij zou zelfs Maria Montessori’s onderwijsmethodes op haar kinderen uitgeprobeerd hebben en stimuleerde deze arts/pedagogoe om haar theorieen te publiceren.






Eindelijk kwamen de mooie bloementapijten terug op Corpus Domini dag, de 2de zondag na Pinskteren. Hele straten al ’s morgens vroeg met bloemen versierd….Onze neef en zijn Engelse vriendin genoten er ook van.

We wensen dan iedereen ook buone vacanze !
Tanti saluti cari
Ps:
- Na een tijdje zoeken vonden we in Verona voor het concert, nog een plekje op een terras om iets te eten. Mijn vriendin had enorme last van hooikoorts niesbuien. We zaten nog amper of de kelner vroeg of ze geen glas water wilde? ja hoor. We kregen meteen een hele fles die we niet hoefden te betalen !
- de afspraak voor de rondleiding in Jesi was om 14.30 bij de muurschilderingen in die straat. Doch er bleken heel veel muurschilderingen in die wel heel lange straat te zijn. Voordat iedereen bij de bewuste murales stond….ging er bijna al een uur voorbij …
Hallo Isabelle, allereerst nog hartelijke gelukwensen met het 20-jarig jubileum van La Girandola en zeker met jullie 40-jaar samenzijn. Dank alweer voor de zeer interessante bezoekverhalen. Ik was met mijn vriend – chff. bij Walon, nu Stobart 2 weken op reis met een camper in Noorwegen, dwars door Duitsland en Denemarken. Jammer dat we Odense niet aandeden anders had ik jou het adres van Karen wel gevraagd. Maakt de rest van de familie het goed? Hoe gaat het met de ouders van Erik? Doordat ik sinds anderhalf jaar weer een vaste partner heb, heeft Valère alle contact met mij verbroken, hoewel ik hem nooit de idee heb gegeven dat het tussen hem en mij iets meer kon worden dan een goede vriendschap. Ik vind die breuk na 40 jaar goede verstandhouding heel erg maar ik word er niet jonger en knapper op en ik heb mijn hart gevolgd en woon sinds 2 maanden samen met Luc – chffr.van na Erik en Hans hun periode bij Walon – in Hasselt. Hij houdt ook erg van reizen en nieuwe oorden ontdekken dus wellicht komen wij ook nog eens samen afgezakt naar jullie B&B in Cupramontana. Verder wens ik jullie een succesvolle zomer met veel leuke gasten zodat jij elke maand veel stof hebt om je verslagen te sieren. Groetjes aan Erik en jou en tot gauw. Jeannine.
Dag Jeanine, bedankt voor de gelukwensen. Fijn voor jou dat er weer iemand in je leven is en die van reizen houdt !! Altijd welkom bij ons. Nienek woont in de buurt van Odense ! Noorwegen blijft een prachtland zeker met de camper !!! Hopelijk komt eht uiteindelijk toch nog goed emt Valère, misschien heeft hij wat tijd nodig. In ieder geval nog een fijne tijd en tanti saluti. Isabelle en Erik
Gefeliciteerd met 20 jaar Girandola (we beleven er eik jaar een leuke tijd ) en jullie 40 jaar samen.
gr,
Veerle, Patrick en kids
Dag Patrick en Veerle, grazie mille en tof dat we jullie nog gezien hebben ! Groetjes Isabelle en Erik
Hartelijk gefeliciteerd met jullie dubbele jubileum!!! Wat een mooi feest leek het! Op naar nog 20 jaar zou ik zeggen! (Of misschien wel wat minder, want jullie mogen uiteraard ook nog ten volle genieten hé)
Ik mis het reizen, en vooral Italië. ‘k denk nog steeds met een warm hart aan mijn eerste kennismaking met jullie gezellige B&B tijdens de schildercursus en daarna aan de fijne tijd die ik er met m’n oma beleefde. Dat was haar laatste echte reis geweest en ze spreekt er nog over.
Reizen zit er spijtig genoeg niet meer in, maar dankzij jullie nieuwsbrieven kan ik nog steeds wat wegdromen en meegenieten…
Dag Virginie, bedankt voor de gelukwensen. Ja herinner me je oma nog goed! Nog eens 20 jaar zal het zeker niet worden want dan zijn we 80 !!!! Ik hoop toch dat het reizen nog ooit mogelijk wordt voor jou en dat je toch nog eens in Italie geraakt ! Tanti saluti. Isabelle en Erik